گالری ما

اطلاعات تماس

معمار:
هومن سرابی
کارفرما:
آقای شادمان
مکان پروژه:
صومعه سرا روستای خطیبان
نوع پروژه:
طراحی داخلی ویلا

طراحی داخلی ویلا | طراحی داخلی ویلا رشت | طراحی داخلی ویلا گیلان |

طراحی ویلا

مرحله بعدی در فرآیند ساخت ویلا، طراحی آن است. تیم معماری و طراحی پروژه باید با توجه به دستور نقشه زمین ، توپوگرافی زمین و ویژگی‌های اقلیمی منطقه نظیر وزش باد و جهت تابش آفتاب، طراحی ویلا را انجام دهند.  مهم‌ترین مسئله در طراحی ویلا توجه به بودجه مالی، سلیقه و خواسته‌های کارفرما است. در طول جلساتی که به عنوان جلسه مشاوره با کارفرما برگزار می‌شود، این موارد مشخص می‌شوند. 

همانطور که در مقاله طراحی ویلا اشاره کردیم، سبک های طراحی ویلا بسیار متفاوت هستند و حتی مراحل ساخت هر سبک با سبک دیگر متفاوت است، به طبع هزینه ساخت آن نیز متفاوت خواهد بود. برای مثال؛ ساخت یک ویلای کلاسیک با توجه به تمام جزئیات و دیتیل‌هایی که دارد هزینه بیشتری نسبت به ساخت یک ویلای کلاسیک دارد.

قبل از طراحی ویلا شما باید به شهرداری یا دهیاری منطقه ای که ویلای شما در آن واقع است مراجعه کنید و دستور نقشه را دریافت کنید.

پس از آن باید دستور نقشه را در اختیار تیم طراحی قرار دهید تا بر اساس آن طراحی ویلای شما استارت بزند. دستور نقشه باعث می‌شود که طراحی ویلا بر اساس ضوابط صورت بگیرد و بتوانید به آسانی مجوز ساخت را دریافت کنید.

طراحی داخلی ویلا شامل چه بخش‌هایی می‌شود؟

اتاق‌ خواب اصلی ویلا

برای خصوصی بودن باید در طبقه آخر ویلا واقع شود. اتاق نشیمن جایی است که تعطیلات خود را در آن می‌گذرانیم، مکانی برای برقراری ارتباط با مهمانان و مهم ترین افراد زندگی. نیاز به طراحی خاص این قطعه بر هیچکس پوشیده نیست. باید به فکر فضایی مناسب برای اتاق نشیمن ویلا بود تا مهمانان احساس راحتی کنند و دست صاحب خانه را برای ورود مهمان باز بگذارند (امروزه معمولاً از ابعاد ویلا کاسته شده است، موارد زیادی وجود دارد. جایی که اتاق نشیمن و سالن پذیرایی ویلا می‌باشد.

حالا بحث شد بهتره تکمیل بشه، نشیمن و پذیرایی دو قسمت مختلف ویلا هستن، در واقع نشیمن یه فضای نیمه خصوصی برای گفتگوی دوستانه و پذیرایی یک اتاقه. مکانی برای پذیرایی از مهمانان است اما همانطور که می‌گوییم در طراحی‌های امروزی اغلب این 2 قسمت را با هم ترکیب می‌کنند.
اتاق نشیمن یک منطقه مرکزی است که انتظار می‌رود به مهم ترین قسمت خانه متصل شود. اتاق نشیمن خانه به گونه ای طراحی شده است که می‌توان آن را مستقیما به اتاق خواب و اتاق غذاخوری متصل کرد. علاوه بر این، اتاق نشیمن خانه به گونه ای ساخته شده است که به ورودی متصل می‌شود که خانه دارای ارتباط غیر مستقیم است.

در صورتی که اتاق خواب ویلا متعلق به پدر و مادر باشد پیشنهاد می‌شود با سایز 5*3.5 متر طراحی شود اگر اتاق خواب ویلایی کودک باشد اندازه 4*3.5 متر کافی است. به طور کلی اندازه اتاق بسته به نوع استفاده و تعداد افرادی که از آن استفاده خواهند کرد از 12 تا 20 متر متغیر است.

اتاق‌خواب مهمان ویلا

بهتر است اتاق  خواب مهمان دور از نشیمن طراحی شود، البته دسترسی به توالت، حمام و حتی آشپزخانه نکته مهمی‌است (البته گاهی اوقات خود اتاق می‌تواند حمام داشته باشد).
لازم است اتاق خواب میهمان ویلا جنب بالکن یا حداقل نزدیک حیاط باشد، تهویه مناسبی داشته باشد و این لیست شامل رختکن و کمد لباس نیز می‌باشد. سعی کنید تخت خواب را طوری در اتاق ویلا قرار دهید که نزدیک پنجره یا جلوی در نباشد.
باید در طبقه زیرین ویلا واقع شود و باید به هر چیز مربوط به مهمان مجهز باشد و سرویس بهداشتی در اختیار آنها قرار دهد تا اتاق خاص‌تر شود.

اتاق‌های پذیرایی ویلا

باید طراحی ساده‌ای داشته باشد و آینه داشته باشد؛ زیرا فضای بیشتری به مکان می‌دهد، خصوصاً اگر ویلا کوچک باشد.

اتاق ناهارخوری ویلا

اگر اتاق غذاخوری کنار آشپزخانه باشد بهتر است. در طراحی اتاق ناهار خوری ویلا چند نکته را باید در نظر گرفت. اولین نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که این فضا نه تنها برای صرف غذا بلکه به عنوان مکانی برای گذراندن و گفتگو است. نوع چیدمان میز و صندلی، نور و دسترسی به آشپزخانه در عملکرد صحیح آن بسیار مهم است.

آشپزخانه در ویلا

از آنجایی که آشپزخانه به کل ویلا سرویس می‌دهد، باید در نزدیکی ورودی قرار گیرد.
زیرا مواد غذایی خریداری شده را می‌توان به راحتی بلعیده و مواد زائد را به راحتی از آن خارج کرد.
همانطور که در قسمت‌های قبل گفته شد، آشپزخانه ویلا می‌تواند ارتباط مستقیمی‌با اتاق نشیمن داشته باشد تا فضای بازی کودکان از آنجا دیده شود. قسمت نهار و صبحانه نیز باید در کنار آشپزخانه قرار گیرد.

Call Now Button